Jak se správně obléct pro zimní běhání

Spousta lidí běhání v zimě vzdává s tím, že je zima a nechtějí se nachladit. Naprosto to chápu, taky jsem z toho měla zpočátku strach. Běžec jsem byla totiž spíše sezónní, letní. Moc jsem nevěděla, jak se obléct, abych nezmrzla, ale zároveň mi po pár minutách běhu nebylo vedro. Prvotní chybou byla bavlněná trička. To jsem pak prochladla, protože když v zimě běháte v bavlněném tričku, nepomůže vám ani funkční mikina nebo bunda na něm. Bavlněné tričko nasaje pot a na těle vás pak pouze studí, takže si nachlazení uženete raz dva. Ale vezměme to popořádku.

Nejdůležitější při běhání v zimě je vrstvení. Ideální jsou 3 tenké vrstvyprvní, tričko, by mělo být funkční, aby odvádělo pot. Druhá vrstva, termomikina, by vás měla hlavně hřát. V závislosti na tom, jaké jsou zrovna mrazy, pak zvolíte třetí vrstvu – bundu. Pokud je venku pod nulou , je fajn, když má také bunda trošku teplejší podšívku. Okolo nuly vám pak bude stačit, tzv. „windbreaker“,  lehčí bunda, která vás ochrání hlavně před větrem. Každopádně platí, že bunda by měla být nepromokavá. To samé platí u běžeckých bot – v zimě se vyplatí investovat do bot s nepromokavou vrtsvou, bez těch se při běhání ve sněhu prostě neobejdete.

Co se týče noh, nevyplatilo se mi běhat v klasických legínách, které používám pro jarní a podzimní běhání. Vzhledem k mrazům mi přes tenkou vrstvu ztuhly svaly a běh pak šel dost ztěžka. Vyplatí se tedy investovat do elasťáků s teplou vrstvou. Věřte, že i když se na stehnech a lýtkách téměř nepotíme, běh v termoelasťákách je mnohem příjemnější. 🙂 A abych nezapomněla, hodně důležitá je i pokrývka hlavy. Nejvíce tělesného tepla totiž ztrácíme právě hlavou, takže čepice nebo minimálně čelenka jsou samozřejmostí.

Jelikož jsme s Anet teprve na začátku tréninku, běháme spíše pomalejším tempem, a tak většinou oblékáme právě popsané tři vrstvy. Množství oblečení v zimě však závisí kromě teploty i na vašem tempu, je jasné, že pokud trénujete na rychlost, vaše tělo se zahřívá více a můžete dle uvážení jednu vrstvu vypustit. Obecně lze ale říct, že obléct pro běh byste se měli tak, jako byste k aktuální teplotě přičetli 10 stupňů.

A protože poslední dny v Praze slušně mrzlo a teplota klesla až k mínus 10 stupňům, vyrazily jsme s našimi skvělými trenéry Sarah a Kubou do Nike Storu ve Slovanském domě vybrat oblečení, díky kterému budeme v teple a suchu i během zimního běhání. 🙂

Zimní běžecký outfit Mari:

Elasťáky, bundu a boty jsem vybrala ze zimní kolekce Nike Shield. Boty Lunarglide 8 Shield (které jsem poctivě otestovala i na běhacím pásu v prodejně) jsou nepromokavé a s podrážkou, která skvěle tlumí dopad – kromě zimy tedy budou ideální i právě na půlmaraton a běh po kamenných kostkách. Termotričko je  z kolekce Nike Running, mikina pak z kolekce Nike Pro Hyperwarm – a jak už název napovídá, i přes to, jak je tenká, hřeje skvěle! A nesměly chybět ani rukavice a čelenka.  Novou výbavu jsem hned další den otestovala (i když ráno teploměr ukazoval děsivých -12 stupňů), a jak to dopadlo se dozvíte v příštím článku, kde se rozepíšeme taky o našem tréninkovém plánu na leden.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s